Aktualności

Co mówi Biblia?

Kontrowersje chrześcijańskie. Co tak naprawdę mówi Biblia?

.

Czy chrześcijanin powinien walczyć podczas wojny lub zagrożenia życia? Kto tak naprawdę odpuszcza grzechy i po co jest spowiedź? Czy chrzcić niemowlęta i jaka jest rola rodziców chrzestnych? Podczas najnowszego cyklu czterech wieczornych programów skupiliśmy się na kontrowersjach obecnych w chrześcijaństwie.

.

.

W tej serii spotkań usłyszeliśmy odpowiedzi na niebanalne pytania obecne w dyskusjach różnych grup religijnych. W studiu filmowym (taką formę przybrało pomieszczenie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie) pastor Marek Rakowski był przepytywany przez doktora Pawła Szkołuta. Razem – wraz z udziałem publiczności oraz wcześniej przygotowanych sond ulicznych – szukali odpowiedzi na pytania takie, jak np.

.

  1. – w jaki sposób chrześcijanin powinien się zachować w sytuacji wojny,
  2. – czy chrześcijanie powinni być patriotami,
  3. – czy łatwiej się spowiadać ludziom czy bezpośrednio Bogu,
  4. – czy chrzest dziecka wpływa na jego późniejsze życie.

.

.

KAŻDA SOBOTA OD 19 LISTOPADA DO 10 GRUDNIA POŚWIĘCONA BYŁA INNEMU ZAGADNIENIU.

.

.

Pierwsze ze spotkań nawiązywało do najnowszego filmu Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”. – Z jednej strony Stary Testament to właściwie ciągła historia walk. Ale co z nowotestamentowymi fragmentami, aby nadstawić drugi policzek czy schować miecz do pochwy? – pytał i następnie rozwiewał wątpliwości pastor Rakowski.

.

Obejrzyj pierwszy odcinek serii Co mówi Biblia

.

Dyskusja i półgodzinna przemowa drugiego odcinka serii skoncentrowana była wokół problematyki spowiedzi. Trzecie spotkanie poświęcone było tematyce chrztu – kiedy, jak i czy w ogóle należy chrzcić bądź chrzcić się. Cykl spotkań zamknął temat „dnia świętego”. – Muzułmanie – piątek. Żydzi – sobotę. Chrześcijanie – niedzielę. Który dzień, o ile którykolwiek, należy świętować? – pytał Rakowskiego dr Szkołut.

Paweł Szkołut jest obecnie wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Z wykształcenia doktor archeologii, specjalizuje się w archeologii biblijnej i wielokrotnie brał udział w ekspedycjach archeologicznych na Bliskim Wschodzie.

 

Jego kariera związana jest również ze studiami skandynawistycznymi – od ok. 25 lat uczy języka norweskiego. Jego hobby to literatura, teologia, muzyka, sztuka, podróże i sport.

 

Dr Szkołut przepytywał pastora Marka Rakowskiego, sekretarza Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Pracuje on w Warszawie i całej Polsce, ale pochodzi i mieszka w Krakowie. Wychowywany był w duchu katolickim i patriotycznym. Jego dziadek był w okresie II Rzeczypospolitej oficerem Wojska Polskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej walczył w Armii Krajowej, zginął w Powstaniu Warszawskim.

 

Marek Rakowski w 1984 roku został adwentystą – niedługo potem rozpoczął studia w adwentystycznym seminarium duchownym (dzisiejsza Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna) oraz, nieco później, w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1992 roku współtworzył nowy zbór (parafię) w Krakowie – w Nowej Hucie, na os. Teatralnym 24. W 2007 roku otrzymał certyfikat dyplomowanego konsultanta ds. rodziny na podstawie przebytych międzynarodowych szkoleń. Jego hobby to podróżowanie, kolekcjonowanie przewodników, kultura i sztuka oraz piłka nożna.

.